logo
HU EN

program


Ránki – Stark – Devich: Zongoratriók II. / Mozart és Csajkovszkij
2

Ránki – Stark – Devich: Zongoratriók II. / Mozart és Csajkovszkij

Műsor:
Wolfgang Amadeus Mozart: E-dúr trió, K. 542
Pjotr Iljics Csajkovszkij: a-moll trió, op. 50

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Søndag, 07. Maj 2023 19:00

Ránki – Stark – Devich: Zongoratriók II. / Mozart és Csajkovszkij

Közreműködik:
Stark János Mátyás – hegedű
Devich Gergely – cselló
Ránki Fülöp – zongora

Ránki Fülöp, Stark János Mátyás és Devich Gergely 2023-as kamarasorozata a négy évszakot egy-egy koncerttel koronázza meg a BMC Koncerttermében. A fiatal művészek a zongoratrió-irodalom kiemelkedő remekműveiből válogatnak Mozarttól Ravelig. Az első három hangversenyen triópárosítások szólalnak meg, hol a művek különbözőségét és sokszínűségét, hol azok közös vonásait hangsúlyozva, a negyedik műsorban pedig egy-egy duószonátát is hallhat a közönség, ami a zenészek régebbre visszanyúló páros együttműködéseiről tanúskodik.

A tavaszias vidámság alatt már-már schuberti szomorúság rejtőzik Mozart áttetsző textúrájú E-dúr triójában, amelyet az adósságba keveredett zeneszerző 1788-ban, a három utolsó szimfónia társaságában fejezett be, és valószínűleg házimuzsikálásra szánt. Az E-dúr hangnem Mozart életművében rendkívül szokatlan választás, ráadásul nem csak a témákról nehéz eldönteni, hogy örömteliek vagy melankolikusak-e inkább, de a meglepő harmóniai fordulatokban is sötét árnyak sejlenek fel.
Csajkovszkij terjedelmes a-moll triójának hangvételét hol az eufória, hol a tragédia, hol az elégia, hol pedig a pátosz határozza meg. Bár a zeneszerző úgy nyilatkozott, a hegedű-cselló-zongora összeállítás működésképtelen, végül az orosz zeneszerzők közül elsőként adta a fejét trió komponálására, amiben patrónusa unszolása mellett Nyikolaj Rubinstein halála is nagy szerepet játszott.

Aktuelt


A trió Vincent de Boer vizuális művész közreműködésével gyakran interaktív audiovizuális előadásokra is vállalkozik.

A zenekarvezető Pataj György 1997-ben végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola jazz tanszakán. Itthoni és külföldi tehetségkutató versenyeken elért előkelő helyezéseit követően az elmúlt másfél évtized során olyan neves hazai muzsikusokkal játszott, mint Pege Aladár, Kőszegi Imre, Babos Gyula, vagy a Cotton Club Singers.

Dés András azon kevés ütőhangszeresek közé tartozik, akik nemcsak különféle zenekarok tagjaként szívták magukba zenei stílusok egész arzenálját, hanem saját együttest, sőt együtteseket is alapítottak.

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.